<<< wstecz .::.

Oznakuj swój rower

Czy warto oznakować rower?
Podczas każdego sezonu rowerowego, policjanci kontrolują tysiące rowerzystów, sprawdzając jednocześnie czy posiadany przez nich jednoślad nie pochodzi z przestępstwa. W sytuacji, gdy odzyskują skradziony rower, natychmiast rozpoczyna się przeszukiwanie baz danych, ustalanie do kogo należał oraz gdzie i kiedy doszło do jego kradzieży. Możliwe jest to jednak tylko w sytuacji, gdy pokrzywdzony przestępstwem, zgłaszając ten fakt, poda również numer fabryczny i cechy charakterystyczne utraconego jednośladu. Bardzo często podczas zgłaszania w jednostce Policji faktu utraty roweru, osoby pokrzywdzone informują, iż nie są w stanie podać numerów fabrycznych, wybitych na ramie, gdyż nigdy ich nie zapisały. Oznakowanie jednośladu przez policjantów, polega na spisaniu marki i numeru fabrycznego, oraz na naniesieniu kodu identyfikującego właściciela roweru, metodą tajnopisu. Na koniec oczywiście właściciel oznakowanego pojazdu otrzymuje od policjanta potwierdzenie wykonania znakowania, wraz ze spisanymi wszystkimi cechami identyfikującymi rower. Drugi egzemplarz zostaje w jednostce Policji. Każdego, kto będzie chciał oznakować swój rower, zapraszamy do najbliższego komisariatu Policji.

Jak zabezpieczyć rower?
Najczęściej łupem padają jednoślady stojące luzem bądź przypięte słabymi zapięciami. Złodziej, widząc dwa rowery, z których jeden zabezpieczony jest cienką linką, drugi zabezpieczeniem trudnym do usunięcia, za cel obierze ten pierwszy. Nie ułatwiajmy złodziejom życia i wyposażmy swoje jednoślady w zabezpieczenia trudne do usunięcia w krótkim czasie. Przy zakupie tego typu zabezpieczeń należy pamiętać, że fakt, iż linka wydaje się być gruba i solidna jest czasem mylny. To najczęściej sama osłona linki z tworzywa sztucznego powoduje złudzenie solidności, a ukryta w środku metalowa linka bez problemu podda się nożycom. Wybieraj tylko sprawdzone zabezpieczenia. Nawet jeżeli nie są najtańsze to to ich zakup jest kilkakrotnie tańszy niż zakup nowego roweru.

Czy rower jest bezpieczny w piwnicy?
Nawet zabezpieczenie roweru poprzez samo wstawienie go do piwnicy nie daje gwarancji, że nie padnie on łupem złodzieja. Piwnica to miejsce gdzie nikt w nocy nie zagląda a drewniane drzwi, słabe zawiasy i niewielka kłódka, nie stanowią żadnej przeszkody dla złodzieja chcącego okraść pomieszczenie. Z reguły złodziej ma dużo czasu, dlatego koniecznie pozostawiając rower w piwnicy lub w jakimkolwiek pomieszczeniu gospodarczym zadbaj o niego i przypnij go do elementów na stałe przytwierdzonych do ściany. Większa liczba zabezpieczeń do pokonania wydłuża czas potrzebny na dokonanie kradzieży, i zwiększa szansę, że ktoś usłyszy odgłosy piłowanych czy rozcinanych zabezpieczeń. Niestety rowery nie są też bezpieczne na balkonach. Mogłoby się wydawać, że będziemy słyszeć jak złodziej wdrapie się na piętro po nasz rower. Nic bardziej mylnego, co roku otrzymujemy zgłoszenia, o kradzieży rowerów z balkonów. Tylko solidne kraty lub przymocowanie roweru uchwytami do ściany może uchronić nasz jednoślad przed złodziejem.

Gdzie zostawić rower w mieście?
Jednoślad najlepiej pozostawić w miejscu, gdzie chodzi dużo ludzi, nie zapominając przy tym o zastosowaniu solidnych zabezpieczeń. W centrum, w okolicach budynków użyteczności publicznej, najlepiej zrobić to w okolicy, gdzie umieszczone są kamery monitoringu wizyjnego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że operator monitoringu zauważy próbę kradzieży i na miejsce natychmiast zostanie skierowany patrol Policji. Pozostawienie roweru w ciemnym zaułku daje złodziejowi więcej czasu i możliwości na działanie mimo, że rower jest solidnie przypięty.

Jak przypiąć rower?
Przede wszystkim w żadnym wypadku nie za samo koło. Jego odkręcenie zajmuje kilkanaście sekund. Najlepiej przypiąć jednym zapięciem za koło i ramę jednocześnie. Pamiętaj na nic się zda solidne zabezpieczenie, jeżeli przypniesz swój pojazd do słabo zamocowanych elementów, które po kilku szarpnięciach, bez trudu dają się wyjąć z podłoża czy ściany budynku. Elementy, do których przypinamy rower muszą być solidne. Uważaj na przypinanie roweru do niskich słupów, na których zamontowane są znaki drogowe. Tarczę znaku można szybko odkręcić, a rower wraz z zabezpieczeniem zostanie zdjęty górą. Pamiętaj także, że łupem padają nie tylko rowery, ale także osprzęt przy nich pozostawiany, jak na przykład liczniki, pompki czy zawieszone torby. Złodzieje nie gardzą również dobrymi jakościowo siodełkami czy kołami, które coraz częściej montowane są do naszych jednośladów za pomocą złączek pozwalających je szybko zdemontować.

CHCESZ OZNAKOWAĆ ROWER - WAŻNE !!!
- przyjedź rowerem,
- musisz mieć przy sobie dowód osobisty,
- jeżeli chcesz by Twoja niepełnoletnia pociecha miała oznakowany rower, zapraszamy Was razem,
- musisz mieć przy sobie dokumenty potwierdzające zakup roweru.


Przypominamy, rower można oznakować w każdym komisariacie Policji na terenie Białegostoku i powiatu białostockiego.
Komisariat Policji I w Białymstoku przy ul. Waryńskiego 8 tel. 85 746 07 57
Komisariat Policji II w Białymstoku przy ul. Warszawskiej 65 tel. 85 748 20 61
Komisariat Policji III w Białymstoku przy ul. Upalnej 36 tel. 85 654 69 63
Komisariat Policji IV w Białymstoku przy ul. Słowackiego 1 tel. 85 670 32 44

Komisariat Policji w Choroszczy przy ul. Lipowej 2 tel. 85 719 19 97
Komisariat Policji w Łapach przy ul. Głównej 5 tel. 85 715 82 00
Komisariat Policji w Michałowie przy ul. Białostockiej 30a tel. 85 718 80 97
Komisariat Policji w Wasilkowie przy ul. Dwornej 4 tel. 85 710 40 34